Tendencja ciemności

Napisane przez Adam Popek dnia Październik 07, 2011
Otagowane jako

Niedawno na łamach naszego portalu poruszyłem pokrótce temat związany z ogólnym pesymizmem, jaki da się zauważyć w naszej mentalności, oczywiście w odniesieniu stricte do sportu. Niestety, po ostatnich wywiadach z piłkarzami z reprezentacji Polski, jakie ukazały się w Przeglądzie Sportowym ponownie muszę napisać o pewnych kwestiach.

Jak zwykle przed każdym ważnym lub mniej ważnym wydarzeniem związanym z reprezentacją, nasz najbardziej popularny dziennik sportowy poświęcił jej sporo miejsca. Moją uwagę przykuły szczególnie wywiady, jakie ukazały się z naszymi piłkarzami.

Otóż doskonale widać w nich było pewną tendencję, która na dłuższą metę jednym słowem przyjemna nie jest. Otóż dziennikarze w rozmowie z piłkarzami, chcąc porozmawiać o kilku doskonale wszystkim znanych mankamentach, nie tyle zadawali pytania z nimi związanymi, bo wręcz torpedowali każdą wypowiedź kolejnymi sugestiami. Najczęściej forma jaką przyjmowali miała charakter negatywny i to jest moim zdaniem ogromny problem. Bo nawet jeśli któryś z piłkarzy starał się pewne rzeczy oddalić, zwrócić uwagę na pozytywy, to natychmiast padała riposta w stylu: „ale przecież tego nie da się zaprzeczyć” albo „takie są fakty”.

Owszem, wokół piłkarskiej kadry, a także wielu innych sportowych drużyn w naszym kraju nie wszystko jest idealne, lecz po co pewne rzeczy uwypuklać ponad pozytywy, jakie również można dostrzec? Możemy wszyscy żyć w poczuciu beznadziei, niespełnionych obietnic czy sprawionych zawodów, tylko czy w takim razie znajdziemy jeszcze kiedykolwiek powód do uśmiechu? Euro, na które tak bardzo czekamy nadchodzi wielkimi krokami. Dziś jeszcze nie jest za późno na to, by czerpać z niego radość, ale jeśli nie wyjdziemy z marazmu, to bez względu na to, co się podczas niego wydarzy, wspominać go będziemy jednoznacznie – negatywnie. Zmieńmy więc nastawienie, bo problemy będą towarzyszyć nam zawsze, ale nie zawsze trzeba ich stawiać na pierwszym miejscu. A Panom z Przeglądu Sportowego, z racji ich rangi chciałbym powiedzieć, że mają ogromny wpływ na opinię publiczną. Mam nadzieję, że mają tego świadomość.